Az álgabonák hivatalosan nem tartoznak a gabonafélék családjába, mégis ugyanúgy használhatjuk őket, mint a gabonákat. A magjaikat megőrölve hasznosíthatók lisztként, de köretként, salátába keverve is megállják a helyüket. A gabonafélékhez hasonló tulajdonságaik miatt azok mellett és helyett is alkalmazhatjuk a mindennapi gasztronómiában, sőt remek alternatíva a gluténérzékenyek számára is.

Chiamag – A bajnok rostban

Ez a kis fekete magocska rendkívül magas rosttartalommal rendelkezik, így jó hatással van emésztőrendszerünkre és optimalizálja az anyagcserét. Segít a vércukorszint és a vérnyomás szabályozásában, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Magas az Omega-3 zsírsav tartalma, mely szívünkre és agyunkra gyakorol jótékony hatást. Emellett nagy mennyiségben tartalmaz magnéziumot, káliumot, szelént, vasat és cinket, melyek hozzájárulnak a bőr és a haj szépségéhez és  egészségéhez.

A chiamag fogyasztását nem szabad túlzásba vinni. A javasolt mennyiség napi 15 gramm, vagyis 2 evőkanál. Készíthetünk belőle ízletes chia pudingot, használhatjuk turmixok sűrítésére, őrölt formában pedig a felhasznált liszt egy részét helyettesíthetjük vele.

Lenmag – Az igazi superfood

A lenmag egy szuperélelmiszer, melyet évezredek óta fogyasztanak. Egy kalóriára vetítve magas tápanyagtartalommal bír, segíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet, sőt fogyókúrában is érdemes bevetni, mivel csökkenti az édesség utáni vágyat és telítettségérzetet ad. Megszépíti a bőrt és gyulladáscsökkentő tulajdonsága révén a pattanások számát is csökkenti. A lenmag az egyik leggazdagabb Omega-3 zsírsavforrás, így aki nem szereti a tengeri halakat akár lenmag révén is pótolhatja a szükséges mennyiség egy részét.

Sokféleképpen használhatjuk a konyhában. Kenyér, sütemény és muffintésztába keverve észrevétlen, de ugyanúgy kifejti jótékony hatásait. Tehetjük joghurtba, vagy müzlibe, de akár szórhatjuk salátára is.

Köles – A golyótól a köretig

A kölest Ázsiában és Afrikában több mint 4000 éve ismerik. Hazánkban a honfoglalás idején, illetve a XVII-XIX században előszeretettel alkalmazták, majd egyre inkább feledésbe merült. Szerencsére azonban újra forradalmát éli kedvező tulajdonságainak köszönhetően. Gluténmentes, így sokaknak segít a változatosabb étrend kialakításában. Májbetegség esetén különösen javasolt a fogyasztása, hiszen metionin-, cisztin-, és ciszteintartalma révén sokat segíthet. Vas-, fluor-, foszfor-, kén-, cink-, magnézium-, kalcium-, szilícium-és a B1-, B2-, B6-vitamin-, valamint niacintartalma szintén említésre méltó.

Elkészítése rendkívül egyszerű, vízben 15-20 perc alatt puhára fő. Fogyasztható kásaként, tehetjük müzlibe, préselt gyümölcslébe, joghurtba is. Lisztjéből lepény, palacsinta, vagy kenyér is készíthető. Önmagában igazán finom köret húsok mellé, de a rizst is helyettesíthetjük vele a rakott, vagy töltött ételekben. A kölesgolyó népszerű nassolnivaló, már a legapróbbak is előszeretettel fogyasztják.

Hajdina, – Eheted, vagy párnába is töltheted

A hajdina a XV. század óta ismert hazánkban, azonban a burgonya és a kenyérgabonák megjelenésekor háttérbe szorult. Pár éve újra felfedezték, különösen a reform és vegetáriánus étrendet követők. Alacsony glikémiás indexe miatt cukorbetegek és inzulinrezisztensek is fogyaszthatják, jót tesz az emésztésnek, tisztítja a beleket és segítséget nyújt a hasmenés kezelésében. Antiallergén, így aki allergiás a tollra, porra, vagy pollenre hajdinával töltött párnát is vásárolhat. Sok benne a fehérje, így vegánoknak, vegetáriánusoknak ideális húspótló, a benne található rutin nevű ásványi anyag pedig hatásos a magas vérnyomás ellen. Candidások számára is gyakran javasolják.

Hajdinalisztből készíthetünk süteményeket, palacsintát, párolva, vagy főzve a hajdina remek köret, de készülhet belőle rizottó és levesbetét is.

Mindegyik álgabonára igaz, hogy csak akkor tudja kifejteni jótékony hatását, ha rendszeresen és megfelelő mennyiséget fogyasztunk belőle. Kiváló tulajdonságaik mellett változatossá és élvezetessé teszik az étkezést, így mindenképpen érdemes beépíteni őket az étrendünkbe.

 

további cikkek

Ez is érdekelhet

Itt a Gluténmentes töltött zabrudi a Cornexitől!

Zabrudi 6 féle ízben

Szezonális ízek, ünnepi finomságok

Egészséges álgabonák a hagyományos gabonák alternatívái

Chia, len, köles, hajdina – népszerű álgabonák, de mire jók valójában?

Zab a tested legjobb barátja

Zab, zab, zab – A tested legjobb barátja

Finom zabkása

Zabbal a világ körül

Cornexi Food Kft díjak, elismerések

Díjaink